IMAGES OF THE MIDDLE EAST
12. august - 20. september 2006
 

ÅBNINGSCEREMONI

LARA BALADI (EGYPTEN)
Fotoinstallation
AL-KINDI (SYRIEN)
Sufi musik
SUSSAN DEYHIM (IRAN)
Avantgarde
ZIYA AZAZI (TYRKIET)
Sufidans
AMR HOSNY (EGYPTEN)
Ambient
DJ UHR (TYRKIET)
Ambient, House
DJ GAZI (DK / TYRKIET)
Oriental dance
KONCEPT Trevor Davies
PRODUKTIONSLEDER Søren Glad
København, Amager Strandpark, 12. august

TEATER

5. SOKAK TIYATROSU
TYRKIET
Ashura
ISC. Mustafa Avkiran & Övül Avkiran
MUSIK Ihsan Kilavuz & Sema
SCEN. & KOST. Ali Cem Köroglu
LYS Yüksel Aymaz
København, Dansescenen, 17. & 18. august
Århus, Gellerupscenen, 20 august
Odense, Teaterhuset, 22. august

GROUPE ACROBATIQUE DE TANGER
MAROKKO
Taoub
ISC. Aurélien Bory
LYS Arno Veyrat
www.scenesdecirque.org
Skive, Anlægget, 19. august
Hillerød, Skanseskolen, 23. august
Odense, Teaterhuset, 25. august
Århus, Musikhuset, 27. august
Helsingør Hallen, 30. august
Roskilde, Amfiscenen/Folkeparken, 1. september
Ringsted Teater- og kongrescenter, 3. september
Vordingborg Teater, 7. september
Albertslund, MusikTeatret, 9.-11. september

CANTABILE 2
DANMARK / SYRIEN / LIBANON
Venus
Vordingborg, Masnedø Fort, 4.-10. september

LEBANESE PUPPET THEATRE
LIBANON
Let Merjane Sleep
Dukketeater
KONCEPT & ISC. Karim Dakroub
MANUS. Faik Homaesy
MUSIK Ahmad Kaabour
SCEN. Walid Dakroub
KOST. Fida Hteit
www.khayalart.org
Skive Teater, 18. august
Hillerød, Slotsbiografen,19. august
København, Dansescenen, 21. august
Odense, Teaterhuset, 23. august
Århus, Gellerupscenen, 25. august

PALESTINIAN NATIONAL THEATRE
PALÆSTINA
Jidariyya
TEKST Mahmoud Darwish
DRAMA. Khalifa Natour
ISC. Amir Nizar Zuabi
INSTR. ASS. Thuraya Taha
MUSIK Habib Shehadeh
LYS Philippe Andrieux
KOST. Hamada Attalah
MASKER Abdel-Salam Abdo
www.pnt-pal.org
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 6. september
Vordingborg Teater, 9. september
København, Kaleidoskop K2, 11.-12. september

DANS

CAMILLA STAGE / AIDA NADEEM
DANMARK / IRAK
Restless Moon
IDÉ & KONCEPT: Ulla Boeg Nielsen, Maj Riis Poulsen
KOR. Camilla Stage
MUSIK Aida Nadeem
DANS Ane Fjelstrup og Victoria May
LYS Turpin Napoleon Djurhus
UDSTILLING & LAYOUT Louise Døssing
SCEN.& KOST. Veronica Hodges
DIGT. Shadi Angelina Bazeghi
Foredrag Fariba Parsa og Claus Valling Pedersen
www.livingcreatures.dk
Ballerup, Baltoppen, 24. august
Århus, GRAN-teater for dans, 26. august
Odense, Teaterhuset, 29. august
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 11. september
København, Dansescenen, 26.-30. september

FREESTYLE PHANATIX
DANMARK
Hip Hop, Breakdance, Locking
www.freestylephanatix.dk
Hillerød, Torvet, 13. august
Skive, Rådhustorvet, 17. august
Århus, Bazar Vest, 24. august
Roskilde, Kildegården, 1. september
Roskilde, Gartnergården, 1. september
Ringsted, Torvet, 2. september
Helsingør, Borupgård Teatret, 9. september
Odense, Outlet Fyn/Vollsmose, 23. september

IMEN SMAOUI
TUNESIEN
Point
KOR. & DANS Imen Smaoui
VOKAL Alia Sellami
MONTAGE Arken Boujellabia
LYS Ahmed Zelfani
KOST. Enissa Bdiri
København, Kaleidoskop K2, 23.-24. august

LEILA HADDAD & THE MUSICIANS OF UPPER-EGYPT
TUNESIEN / EGYPTEN
In the Trail of the Ghawazee
KOR. & DANS Leila Haddad
MUSIK Mohamed Mourad, Youssef Moubarak, El Kinawy,
Ramadan Atta, Hanafy, El Hamy Mohamen, Gadelrab
LYS Patrick Riou
KOST. Madame Abla
www.zamzama.net
København, Kaleidoskop K2, 19.-20. august
Albertslund, MusikTeatret, 23. august
Aarhus, Musikhuset, 25. august
Ringsted Teater- og Kongrescenter, 27. august

MALEK SEBAI
TUNESIEN
B-Ticino
KOR. & DANS Malek Sebai
Kunstnerisk samarbejde: Radhouane El Meddeb
SCEN. Patricia Triki
KOST. Patricia Triki & Malek Sebai
LYS Patricia Triki, Malek Sebai & Sabri Atrous
LYD Carrodo Loi
København, Kaleidoskop K2, 25.-26. august

MUSTAFA KAPLAN & FILIZ SIZANLI (TALDANS COMPANY)
TYRKIET
Dolap
KOR. Mustafa Kaplan, Filiz Sizanli & Omer Uysal
DANS Mustafa Kaplan & Filiz Sizanli
KOST. Petra
www.taldans.org
København, Kaleidoskop K2, 25.-26. august
Helsingør, Borupgårdteatret, 31. august
Vordingborg, Kulturhuset, 2. september

SARA GEBRAN
LIBANON / SYRIEN / DANMARK
Laa Ma´fi
KONCEPT & KOR. Sara Gebran
DANS Nejib Ben Khalfallah (TUNESIEN), Rowad Alzakut (SYRIEN),
Sara Gebran (DK, VENEZUELA / LIBANON)
MUSIK Martin Vognsen, Yasuhiro Yoshigaki, Hiroaki Mizutani
DRAMA. Joachem Hamou, Karen Vedel
KOST. Enginsachs
København, Kaleidoskop K2, 23.-24. august
Århus, GRAN-teater for dans, 26. august
Odense, Teaterhuset, 29. august

SELMA & SOFIANE OUISSI
TUNESIEN
STOP . . . BOOM
KOR. & DANS Selma & Sofiane Ouissi
KUNSTNERISK SAMARBEJDE Radhouane El Meddeb
LYD Eric Faes
LYS & SCEN. Pierre Willems
MUSIK Oumeyma El Khalil, Steve Reich
København, Dansescenen, 23.-24. august
Odense, Teaterhuset, 28. august
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 2. september

SHLOMIT FUNDAMINSKY
ISRAEL
Skid Marks
KOR. Shlomit Fundaminsky
København, Dansescenen, 26.-27. august

THE WHIRLING DERVISHES OF DAMASCUS
WITH SHEIKH HAMZA CHAKOUR AND THE AL-KINDI ENSEMBLE

VOKAL Sheikh Hamza Chakour
MUSIK Julien Jâlal Eddine Weiss, Mohamed Qadrî Dalal, Ziad Kadi Amin,
Adel Shams el Din
KOR Suleyman Al-Khichn, Abdallah Chakour, Mohamed Akil, Mohamed Chakour
MEDV. Hatem al-Jamal, Maher al-Jamal, Hicham al-Khatib, Ahmad al-Khatib
www.alkindi.org
København, Kaleidoskop K2, 15.-16. august
Skive, Rådhustorvet, 18. august
Hillerød, Skanseskolen, 20. august
Albertslund, MusikTeatret, 22. august
Aarhus, Musikhuset, 24. august

YASMEEN GODDER
ISRAEL
Two Playful Pink
KOR. Yasmeen Godder
KONSULENT Itzik Giuli
MEDV. Yasmeen Godder & Iris Erez
MUSIK Gyorgi Ligeti, PJ Harvey, Ran Slavin
KOST. Ilanit Shamia
VIDEO Yoram Ron
ANIMATION Ruti Ron
LYS Jackie Shemesh
www.yasmeengodder.com
Odense, Teaterhuset, 21. august
Århus, GRAN-teater for dans, 24. august
København, Dansescenen, 26.-27. august
Ballerup, Baltoppen, 28. august

ZIYA AZAZI
TYRKIET
KOR. & DANS Ziya Azazi
KOST. Ischiko
LYSDESIGN Germano Milite
LYS / SCEN. Michael Wagner, Lutz Deppe
www.ziya-azazi.com
København, Dansescenen, 13.-15. august
Århus, GRAN-teater for dans, 25. august
Ballerup, Baltoppen, 27. august
Helsingør, Borupgårdteatret, 31. august
Vordingborg, Kulturhuset, 2. september

 

MUSIK

AMR HOSNY
EGYPTEN
Ambient
DJ UHR
TYRKIET
Ambient, House
DJ GAZI
DK / TYRKIET
Oriental dance
www.peker.dk
København, Amager Strandpark, 12. august
Vordingborg, Stars, 8. september

AMINE & HAMZA
TUNESIEN
Klassisk
www.amine-hamza.com
Hillerød, Støberihallen, 17. august
København, Sorte Diamant, 18. august
Skive, Posthustorvet, 19. august

ANOUAR BRAHEM
TUNESIEN
Jazz
www.anouarbrahem.com
København, Copenhagen Jazzhouse, 17. august

BABA ZULA
TYRKIET
Oriental Dub
Odense, Magasinet/Amfiscenen, 30. august
Roskilde, Hestetorvet, 1. september
Ringsted Torv, 2. september
København, Store Vega, 3. september
Vordingborg, Stars, 4. september
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 5. september

CHARBEL ROUHANA
LIBANON
Jazz
Skive, Posthustorvet, 17. august
Hillerød, Støberihallen, 18. august
København, Copenhagen Jazzhouse, 20. august

CHEB MAMI
ALGERIET
Rai
København, Store Vega, 12. august

CHERIFA
MAROKKO
Berber Blues
Helsingør, Toldkammeret, 7. september
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 8. september
København, Kaleidoskop K2, 9. september
Odense, Magasinet/Amfiscenen, 10. september

CLOTAIRE K
LIBANON
Hip Hop
København, Stengade 30, 30. august
Odense, Studenterhuset, 31. august
Roskilde, Gimle, 2. september
Helsingør, Toldkammeret, 3. september

DAM
ISRAEL / PALÆSTINA
Hip Hop
København, Stengade 30, 30. august
Odense, Studenterhuset, 31. august
Vordingborg, Stars, 1. september
Roskilde, Gimle, 2. september

DJ FIROOZEH
IRAN / DK
Trance-Iransk POP, R'n'b
Århus, Studenterhuset, 25. august

DJ GAZI
DK / TYRKIET
Oriental dance
København, Kulturhuset Islands Brygge, 1. september
Helsingør, Toldkammeret, 2. september

DJ IPEK
TYRKIET / Tyskland
Oriental-Club-House-Fusion
Skive, Anlægget, 18. august
København, Public Service, 19. august

DJ ISHTAR
IRAN
Elektronisk Global Fusion
København, Kulturhuset Islands Brygge, 1. september
Helsingør, Toldkammeret, 2. september

DJ MAHMOUD
EGYPTEN
Lydkunstner
København, Public Service, 19. august

DJ MURAT
TYRKIET
Electronica
København, Kulturhuset Islands Brygge, 1. september
Helsingør, Toldkammeret, 2. september

DJ YAKUZA
TYRKIET
Fusion
Hillerød, Støberihallen, 24. august
Århus, Studenterhuset, 25. august

DJAMEL LAROUSSI
ALGERIET
Rai Jazz Fusion
Roskilde, Hestetorvet, 1. september
København, Kulturhuset Islands Brygge, 2. september
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 3. september

FATHY SALAMA & SHARKIAT
EGYPTEN
Fusion
Hillerød, Støberihallen, 23. august
København, Copenhagen Jazzhouse, 24. august
Ringsted, Torvet, 25. august
Århus, Bazar Vest, 26. august

FATMA ZIDAN ENSEMBLE
EGYPTEN
Rødovre, Viften, 9. september
København, DR's koncertsal, 13. september
i samarabejde med Danmarks Radio's Underholdningsorkester

HOSSEIN ALIZÂDEH & MADJID KHALADJ
IRAN
Klassisk
København, Sorte Diamant, 19. august

KAMILYA JUBRAN
PALÆSTINA
Electronica
København, Kaleidoskop K2, 7. september
Helsingør, Toldkammeret, 8. september
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 9. september
Rødovre, Viften, 10. september

LES MESOPOTAMIENS
IRAK
Lyrikmusik
København, Amager Bio, 24. august
Århus, Bazar Vest, 25. august
Ringsted Torv, 26. august

MAÂLLEM MOKHTAR GANIA
MAROKKO
sufi trance / gnawa
Roskilde, Hestetorvet, 1. september
København, Kulturhuset Islands Brygge, 2. september
Laela al-Sufi (religiøs gnawa ceremoni):
København, Kulturhuset Islands Brygge, 3.-4. september

MACADI NAHHAS
JORDAN
Folkemusik
Skive, Posthustorvet, 17. august
København, Amager Bio, 18. august
Hillerød, Støberihallen, 20. august

MERCAN DEDE
TYRKIET
Sufi clubbing
Roskilde, Magasinet/Amfiscenen, 18. august
København, Lille Vega, 19. august

NATACHA ATLAS
EGYPTEN
Cha'abi Moderne
Århus, Voxhall, 24. august
Odense, Magasinet, 25. august
København, Store Vega, 26. august

OATH TO VANQUISH
LIBANON
Dødsmetal
København, Ungdomshuset, 30. august
Roskilde, Gimle, 31. august
Odense, Badstuen, 1. september

ORIENTAL MOOD
DANMARK
Verdensmusik
Skive, Posthustorvet, 18. august
Ringsted, Torvet, 25. august
Århus, Bazar Vest, 26. august

RIM BANNA
ISRAEL / PALÆSTINA
Folk / Lyrik
Skive, Posthustorvet, 18. august
Odense, Vollsmose Kirke, 19. august
Århus, Bazar Vest, 23. august
København, Nørrebroparken, 2. september

SABOON
LIBANON
Avantgarde
København, Kaleidoskop K2, 7. september
Helsingør, Toldkammeret, 8. september
Rødovre, Viften, 10. september

SIVAN PERWER
TYRKIET
Folk
Århus, Bazar Vest, 24. august
Ringsted, Torvet, 26. august
Vordingborg, Stars, 6. september
Rødovre, Viften, 7. september
Odense, Mulernes Legatskole, 8. september

SUSSAN DEYHIM
IRAN
Avantgarde
København, Kaleidoskop K2, 13. august

YASMIN LEVY
ISRAEL
Ladion
Helsingborg, Dunkers Kulturhus, 7. september
Helsingør, Toldkammeret, 9. september
København, Amager Bio, 10. september