DANCIN’ CITY 1994
 

Et kvindesoloprogram med den finske Virpi Pakhninen, hvis Grönt Solo kunne få rummet til at vibrere af tyst lydhørhed, og Annamirl Van der
Pluijms selvbiografiske værk var blandt højdepunkterne, mens den store pioner Simone Fortis improvisation og Sin-Cha Hongs solo delte publikum og anmeldere i to.

Osvaldo Requena Tango indtog et propfyldt Spejlteltet med elegance og sensualitet og overlod siden scenen til publikum selv. Cando Co blev et stærkt møde med et originalt skabende kompagni med handicappede blandt danserne.

Det danske program Fem fra Danmark viste korte værker, bl.a. en erotisk pas de trois med Granhøj Dans og et første lovende møde med Camilla Stage. Det mest overbevisende danske bidrag blev dog Kitt Johnsons betagende bidrag til TransForm, danset ved solopgang på Badeanstalten Helgoland.

Det var dog danseteatret, der dominerede programmet. Sankai Juku åbnede ballet med en japansk dødedans i 7 tableauer, Rui Horta og hans S.O.A.P overraskede med en stimulerende, danseglad og musikalsk tour de force Made to Measure, O Vertigos apokalyptiske Syndflod var besættende, Kenneth Kvarnströms rå maskuline dans ramte noget uhyggeligt i tiden, det samme
gjorde Ohad Naharin og hans teknisk virtuose Batsheva med den provokerende Mabul, så væsensforskellig fra Sasha Waltz’ køkkenbords-tidssignalement, som vittigt, frækt og perfekt timet satte dagliglivets groteske trivialiteter på spidsen.

“Årets muntreste køkken” gav publikum latterkramper. Alain Platel og hans slæng af tabere i Ballets C de la B satte et mindeværdigt punktum
for festivalen i Østre Gasværk (for et meget lille publikum, hélas!) med en grænseoverskridende, morsom, rå, men også dybt bevægende fremstilling af samfundet set fra de udstødtes side.

“Hele kvindesoloprogrammet var et klart bud på det personlige fokus fra Dancin’ Citys side, og et fint forsøg på at imødegå de altopslugende svampetendenser og tegne en festival-profil. Ligesom det også var tilfældet med TransForm-projektet, som rykkede dansen ud i andre rum i byen.”
Monna Dithmer, Politiken

“Dancin’ City har sat niveau og vist, hvordan dans kan fortælle os om tilværelsen lige nu. Om dens smerte og elendighed, men også med dans som udtryk for livskraft, overlevelse og humor.”
Erik Aschengreen, Berlingske Tidende

 

DANCIN’ CITY 3
8.-26. JUNI 1994


LES BALLETS C. DE LA B.
BELGIEN
Bonjour Madame…
ISC. Alain Platel
MUSIK Graig Weston
SCEN. William Philips
LYS Marc Vandermeulen
Østre Gasværk, 24. & 25. juni

BATSHEVA DANCE COMPANY
ISRAËL
Mabul
KOR. Ohad Naharin
MUSIK Vivaldi, John Zorn, Arvo Pärt, Levingston & Evans Ray, Carl Orff
LYS Bambi
Det Kongelige Teater, Ny Scene, 15. & 16. juni

CANDOCO DANCE COMPANY
ENGLAND
– Christy Don’t Leave So Soon
KOR. Adam Benjamin
MUSIK Michael Hedges
To Please the Desert
KOR. Jodi Falk
MUSIK Joaquin Rodrigo, Paco de Lucia
– Back to Front with Side Shows
ISC. Emily Claid
MUSIK Andrew Deakin
– Between the National and the Bristol
KOR. Siobhan Davies
MUSIK Gavin Bryars
Kanonhallen, 9. 10. & 11. juni

YOSHIKO CHUMA & THE SCHOOL OF HARD
KNOCKS

USA
A Night at the Millionaire’s Club
ISC. Yoshiko Chuma
MEDV. Yoshiko Chuma, Mary Overlie m.fl.
MUSIKERE Mark Bennett (klaver), Robert Black (kontrabas) m.fl.
Dansescenen, 15. & 17. juni

CHENGDU HIBISCUS SICHUAN OPERA TRUP
KINA
Li Huininag redder Pei Sunqing; Wu Song dræber sin svigerinde; Shi Huauyu vågner
af sit mareridt; Lanterne Akrobaten
Privat Teatret, 12. & 13. juni

COMPANIA VICENTE SAEZ

SPANIEN
Uadi
KOR. Vincente Saez
MUSIK Luis Paniagua
Kanonhallen, 12. & 14. juni

FEM FRA DANMARK
Dansescenen, 25. & 26. juni

Uppercut Danseteater
Llatpoh
KOR. Cher Guertze, Sheila de Val

Micado Danse Ensemble
Schmertz
KOR. Kenneth Kreutzmann

Randi Patterson Company
Sådan
KOR. Randi Patterson

Granhøj Dans
HHH
KOR. Palle Granhøj

Living Creatures
Den Glemte Abe
KOR. Camilla Stage

SANKAI JUKU
JAPAN
Shijima (1988)
KOR. Ushio Amagatsu
MUSIK Yoichiro Yoshikawa & Yaz-Kaz
LYS Akira Aikawa
Falkonercentret, 8. & 9. juni

COLLAGE DANSEKOMPANI

NORGE/FRANKRIG
Morte Forêt (Vildnis)
KOR. Karine Saporta
MUSIK Asmund Feidje
SCEN. Jean Bauer
LYS Patrice Trottier
MusikTeatret Albertslund, 19. & 21. juni

KENNETH KVARNSTRÖM
SVERIGE
Neste
KOR. Kenneth Kvarnström
MUSIK Joakim Thåström, Ministry, Alfred Jansen, Pauline Oliveros, Stuart Dempster, Panaiotis
LYS Matti Willberg, Eradz Nazimov
Kanonhallen, 20. & 22. juni

NEDERLANDS DANS THEATER 2
HOLLAND
– Un Ballo; Stamping Ground
KOR. Jiri Kylián
MUSIK Maurice Ravel (Un Ballo), Carlos Chávez (Stamping)
SCEN. Jiri Kylián
– Jardi Tancat
KOR. Nacho Duato
MUSIK Maria del Mar Bonet
– Passo Mezzo
KOR. Ohad Naharin
MUSIK Anonym
KUNSTN. LEDER Gerald Tibbs
LYS Joop Caboort
Det Kongelige Teater, 20. 21. & 22. juni

NISHIKAWA MINOSUKE V & DANCERS

JAPAN – KABUKI
Pigen og blåregnen; Shishi danse
MEDV. Nishikawa Minosuke m.fl.
SANG. Suzuki Takaaki m.fl.
MUSIK. Mochizuki Sanosuke, Mochizuki Sanomaru m.fl.
Albertslundhuset, 16. & 17. juni

O VERTIGO DANSE
CANADA
Déluge (1994)
KOR. Ginette Laurin
MUSIK Jocelyn Pook
TEKST Jean-Fr. Messier, Robert Racine, Hubert Reeves
SCEN. Ginette Laurin, Axel Morgenthaler m.fl.
LYS Axel Morgenthaler
Kanonhallen, 24. 25. & 26. juni

OSVALDO REQUENA TANGO
ARGENTINA
Tango Sessions
DIRIGENT & KLAVER Osvaldo Requena
MEDV. Hector Falcon, Susana Roja, Daniel Bernal, Debora Reidi
MUSIKERE Osvaldo Requena, Carlos Pazo, Reynaldo Nischele, Karina Riberz
LYS/LYD Margarita Marengo
Spejlteltet, 21.-25. juni

S.O.A.P. DANCE THEATRE
TYSKLAND
Made to Measure
KOR. Rui Horta
MUSIK Mozart, Les Tambours du Bronx, Etienne Schwarz
SCEN. Rui Horta, Zana
Kanonhallen, 16. & 18. juni

SASHA WALTZ & GUESTS

TYSKLAND
Travelogue – Twenty to Eight
KOR. Sasha Waltz og dansere
MEDV. Nasser Martin-Gousset, Charlotte Zerbey, Takako Suzuki, Akos Hargitai, Sasha Waltz
MUSIK Tristan Housinger Quintett, Jean-Marc Zelwer
Dansescenen, 10. & 12. juni

KVINDESOLI

SIMONE FORTI (USA)
Improvisation, 45 min.

VIRPI PAHKINEN
(FINLAND)
Grönt Solo (1993)
MUSIK Christian Zenesi

SIN CHA HONG
(KOREA)
Uden titel

MOLISSA FENLEY (USA)
Bardo (1990) & Bridge of Dreams (1994)
MUSIK Somei Satog (Bardo), Laurie Anderson (Bridge)

ANNAMIRL VAN DER PLUIJM (HOLLAND)
Solo 1
MUSIK Traditionel Burundi, A. Piazzola, M. Nyman, Bob Geldof

PEGGY BAKER (CANADA)
Brahms Waltzes (1992); Brute (1994)
MUSIK Brahms, opus 39 (Waltzes), Sergei Prokofiev, opus 82 (Brute)
Dansescenen, 18.-22. juni

TRANSFORM 1 “ARCHITECTURE MOVED BY HUMAN BODY”
En international 14-dage lang workshop med 4 internationalt anerkendte koreografer for 50 danske/udenlandske dansere, udvalgt på baggrund af ansøgning. Workshoppen
mundede ud i 4 site specific produktioner.
PRODUKTIONSLEDER Ole Bjerre
Yoshiko Chuma (JP/USA) – Glyptoteket
Kitt Johnson (DK) – Badeanstalten Helgoland
Isnel da Silveira (B) – Københavns Bymuseum
Mark Tompkins (F) – Turbinehallen (åbnet for 1. gang!)
30. maj - 12. juni

DANSEFOTOS
Tanz in der Fotografie (1845-1994), Kanonhallens foyer
Per Morten Abrahamsen, Dansescenens foyer
Svend Erik Sokkelund, Krudttønden

MEET THE CHOREOGRAPHER
Ushio Amagatsu/Sankai Juku, Krudttønden, 9. juni
Ohad Naharin/Batsheva Dance Company, Krudttønden, 16. juni
Rui Horta/S.O.A.P Dance Theatre Frankfurt,
Krudttønden, 17. juni
Kenneth Kvarnström, Krudttønden, 21. juni
Ginette Laurin/O Vertigo, Krudttønden, 25. juni

DANSEFILM
Park Bio, 17. & 18. juni

Program I:
Un jour Pina a demandé (Chantal Ackermann)
Totenmal (Mary Wigman)
Topic (Pascal Baes)

Program II:
Das Triadische Ballett (Oskar Schlemmer)
A Dancer’s World (Martha Graham, P. Glushanok)
Locale (Merce Cunningham, Charles Atlas)

WORKSHOPS
Osvaldo Requena – Tango
Simone Forti – Improvisation
Molissa Fenley – Teknik
CandoCo – Dans for bevægelseshæmmede
Rui Horta – Teknik og komposition

DANSECAFÉ SPEJLTELTET I FÆLLEDPARKEN
8.-26. juni
Se program under Spejlteltet.